Mizaç ve Sınav Motivasyonu

Çocuklarımızı girecekleri sınav öncesinde rahatlatmak, onları motive etmek başarılarını artıracaktır. Her bir çocuk için rahatlatıcı yaklaşımlar  ve motive eden cümleler kendi mizaç yapılarına göre farklı olmalıdır. Sınavların yaklaştığı tarihlerde sizlere fikir vermesi açısından mizaçlara uygun bazı motivasyon cümleleri hazırladık. Bu cümlelerin ışığında çocuklarımızın sınav stresiyle baş etmesine yardımcı olabiliriz. 

TİP 1 mizaç yapısındaki çocuklara;

“Senin sorumlulukların konusunda çok hassas olduğunu biliyorum. Sınava hazırlık sürecin boyunca olabildiğince dikkatli ve titiz çalıştın. En doğruyu yapmak için elinden geleni ortaya koydun. Hiçbir şey eksiksiz olmaz. Önemli olan elimizden geleni yapmamız. Şu ana kadar sen de bunu yaptın.

Sınava girdiğinde de nelerin eksik olduğunu bir kenara bırak. Rahatla. Kendindeki ve etrafındaki olumlu durumlara odaklan. Bazı eksiklerin ve hataların olabileceğini kabullen. Yapabildiğin kadarını elinden geldiği kadar yap. Sınavın nasıl geçerse geçsin sen hep doğruyu yapan, yapmaya çalışan ve sorumluluk sahibi birisin. Başarılar.”

TİP 2 mizaç yapısındaki çocuklara;

“Kalbi sevgi dolu güzel yavrum. Seni çok seviyorum. Öğretmenlerinin ve arkadaşlarının da çok sevdiğini biliyorum. Sınava hazırlık süreci boyunca elinden geleni ortaya koydun. Seni tebrik ediyorum. Başarılarınla bizi gururlandırdın.

Sınava girerken arkanda seni seven insanların iyi dileklerini hisset. Kalbindeki sevgiye inan. Elinden geleni yap. Sonuç ne olursa olsun sen elinden geleni yaptın ve biz seni her zaman seveceğiz. Başarılar.”

TİP 3 mizaç yapısındaki çocuklara;

“Gayretin ve başarı azmin için seni takdir ediyorum. Hedefine koyduğun her işi başarabilen birisin. Sınava hazırlık sürecin boyunca elinden geleni yaptın. Çalışmalarınla ve sonucu elde etme isteğinle bizi hep etkiledin. En önde olmayı ve en başarılı olmayı istediğini biliyorum. Sınavda da olabildiğince iyi bir sonuç almak istediğini de biliyorum.

“Sınava girerken şunu bilmeni isteriz ki, sonuç ne olursa olsun seninle gurur duyuyoruz. Sen bizim gözümüzde her zaman bir numarasın ve başarılısın. Kendine olan inancınla elinden geleni yapacağını biliyoruz. Seni seviyoruz. Başarılar.”

TİP 4 mizaç yapısındaki çocuklara;

“Benim özel yavrum, seni çok derin bir duygu ve şefkatle seviyorum. Senin herkesten farklı, kendine has biri olduğunu söylemek istiyorum. Sınava hazırlık sürecin boyunca da kendine özgü tarzın ile çok güzel çalışmalar yaptın. Bazen bazı arkadaşlarının imkanlarının sende olmadığını düşünsen de sende de başkalarında olmayan pek çok imkanın olduğunu fark ettin.

Sınava girerken rahatla ve kendine güven. Biz sana güveniyoruz. Elinden geleni ortaya koyacağına inanıyoruz. Sen de içindeki her sorunun üstesinden gelebilecek gücü hisset. O güç o enerji sana ait. Başarılar.”

TİP 5 mizaç yapısındaki çocuklara;

“Sınava hazırlık sürecin boyunca dikkatle çalıştın. Kendi dünyana çekilip öğrenmen gereken bilgileri tam olarak öğrenmeye çalıştın. Sen kendi işini kendi gören bir çocuksun. Elindeki imkanları olabildiğince yerli yerinde kullanman çok güzel. Biz senin neler bildiğini ve detayını bilmiyoruz ama sen kendinin ne kadar çok şey bildiğini biliyorsun.

Sınava girerken elinden geleni ortaya koyacağını biliyorum. Sen de bugüne kadar ki çalışmalarının yeterliliğine güven. Sen başarılı bir çocuksun ve bu başarını bu sınavda da ortaya koyacağından eminim. Bu hayat senin. Başarıların da sana ait. Sana güveniyoruz ve seni çok seviyoruz. Başarılar.”

TİP 6 mizaç yapısındaki çocuklara;

“Sevgili yavrum sınava hazırlık sürecinde elinden geleni yaptın. Sana olan güvenimizi kat kat artırdın. Kaygılandığın anlar olsa da bunun üstesinden gelmesini bildin. Kendine ve yapabileceklerine inandın. Hayatta olumsuz ihtimallerden daha çok olumlu ihtimaller olduğunu ve her şeyin bir şekilde yolunda gittiğini gördün. Bize güvendin ve inandın. Biz de sana güveniyoruz.

Sınava girerken hep olumlu durumlara odaklan. Yapabileceğin harika şeyleri gör. Kendi içindeki cesareti fark et. Üstüne gittiğin konuları nasıl da hallettiğini hatırla. Sınav sonucu ne olursa olsun sana inanan ve güvenen bir ailen olduğunu bil. Her zaman seninleyiz. Başarılar.”

TİP 7 mizaç yapısındaki çocuklara;

“İçi yaşam enerjisi ile dolu yavrum benim. Seninle bu hayatı yaşamak harika bir deneyim. Sen özgür ruhlu bir çocuksun. Bulunduğun ortama neşe getiren mutlu birisin. Sınava hazırlık sürecin boyunca bu neşeni hep korudun. Derslerini çalışırken ödevini ihmal ettiğin anlar olsa da pratik zekan ile konuları çabuk kavradın ve derslerini takip ettin. Ders çalışmayı bile keyifli bir hale getirmen çok hoşuma gitti.

Şimdi gireceğin sınav önemli. Şu ana kadar ki birikimlerini ortaya koyacağın yeni bir deneyim olacak. Bildiklerini tam olarak ortaya koymak için bu sınavda dikkatini tam toplaman gerekecek. Sen bunu yapabilirsin. Dikkatlice çözülmüş sorular ve iyi geçmiş bir sınav yepyeni bir başarı demek. Sana yeni bir başarı diliyorum.”

TİP 8 mizaç yapısındaki çocuklara;

“Benim güçlü yavrum. Sen kendi işini kendi gören biri olduğun gibi yardıma muhtaç kim varsa ona da destek olan harika birsin. Elde etmek istediğin bir şey olduğunda onu tamamen alabilen birisin. Sınava hazırlık sürecinde aynen bu şekilde geçti. Adaletli biri olman ve gücün beni her zaman çok etkiledi. Seni çok seviyorum.

Sınava girerken elinden geleni en iyi şekilde yapacağından eminim. Sen başarmak istediğinde bunu yapabilen birisin. Bu sınavda da başarılı olmak istediğini biliyorum ve sana güveniyorum. Sınavda bazı eksiklerinin olması normal. En başarılı çocukların bile pek çok eksiği oluyor. Güçlü insan eksiklerini kabul eden ve elinden geleni ortaya koyandır. Sen de güçlü birisin. Sana sınavında başarılar diliyorum.”

TİP 9 mizaç yapısındaki çocuklara;

“Benim uyumlu yavrum. Sen çok nazik ve saygılı birisin. İçin sevgi dolu. Senin varlığın ailemiz için her zaman çok önemli oldu. Sorun çıkarmak yerine hep sorunu çözmeye çalışan halin herkesin takdirini topladı. Sınava hazırlık sürecin boyunca elinden geleni yaptın. Bazen yorulduğun anlar olsa da gayretinle üstesinden geldin. Ötelediğin derslerin, ödevlerin olsa da bir şekilde tamamlamasını bildin. Başarılı biri olduğunu kendine ve etrafına ispat ettin.

Bu gireceğin sınavda da elinden geleni yapacağından eminim. Sana güveniyoruz. Dikkatini toplaman ve her bir soruyu önemseyerek çözmen daha başarılı olmanı sağlayacaktır. Sınav öncesinde ki hazırlıklarını tam yapman gerekir. Sınav gereçlerini, belgelerini önceden hazırlaman seni rahatlatacaktır. Bu sınavın önemini fark ettiğini biliyorum. Seni çok seviyorum. Başarılar.”

© Bu yazının bütün hakları Enneagram Eğitim Danışmanlığa aittir ve mahfuzdur.

Zwei frauen miteinander knutschen schauen Sie sich weitere Infos an sehen, was mich so unangenehm berührte, dass ich wegsehen musste

Enneagram is an ancient tool with roots embedded deep in time for a new spiritual voyage.

Imagine how compassionate we would be if we could really see why we do what for ourselves and for others. This is precisely what Enneagram does. This is a magnanimity map. Enneagram is a powerful tool for personal and collective thinking. According to this tradition, human life includes a journey to unity.

To be able to understand yourself completely is the main goal of Enneagram. It creates awareness, so a person can know themselves with their positive and negative traits. Enneagram is the effort of helping people be at peace with themselves. No personality type is better or superior to another.

When we properly start knowing ourselves and others and understand their basic needs and see the structure built according to their own temperaments, we will see that our capacity of understanding, comprehension and love increase.

A good map has a “you are here” point. Enneagram is a map showing that spot. This reality is the first step on our journey to ourselves. Enneagram teaches us who and where we are, helps us discover ourselves, see and know our habits. Enneagram faces us with traits holding us back.

Determining the personality type with Enneagram does not put us in a box, but allows us to see the box we experience the world in. With this newfound knowledge we can step outside our limited perspective. Ideally, personality is the best way of expressing ourselves, but hardships emerge when our perspective is strained and we resort to automatic behaviours. By realizing these senseless patterns, we can lead a more fulfilling life, form healthier relationships and connect with our essence.

Enneagram takes us home. As Ichazo says “People fall to personality from essence.” As we get to know our personality deeper with Enneagram, we get closer to our core and find the way home.

Think of a map that shows the route, to you: Enneagram

Enneagram is a dynamic approach to understand personality. It is not a simple classification. When telling the properties of a person’s primary temperament, it also mentions the contributions brought by other temperament called branch. Stress depicts the temperament as emotion, thought and action processes in situations. Reveals the traps on the road of the healthiest.

Enneagram, is a powerful tool that can allow us to understand ourselves better and manage our relationships easier and with more finesse.

It doesn’t just help us, but also allows us to obtain profound, valuable and detailed information about seeing the world in other people’s perspectives, how and why they think, what they feel and how they act.

Enneagram’s gift is describing who we aren’t elegantly. Aspects we do not know about ourselves can hurt us or our relationships. Knowing who we are and why we encounter the same problems can help reacquaint us to both us and our environment. We won’t just learn new things about ourselves, we also might learn to see the world through other people’s perspectives by understanding the thoughts, feelings and why they do what they do. Enneagram wisdom can lead us to who we are in reality. Enneagram makes you realize aspects of yourself which hinder you and helps you overcome them.

Öyle bir harita düşünün ki, size giden yolu göstersin: Enneagram

Enneagram kişiliği anlamak üzerine dinamik bir yaklaşımdır. Basit bir sınıflama değildir. Kişinin ana mizacının temel özelliklerini anlatırken, kanat denilen ve kişiyi etkileyen diğer mizacın hayatına getirdiği katkıdan da bahseder. Stres durumlarda kişinin duygu davranış ve düşünce yapısı olarak gittiği mizacı tanımlar. En sağlıklıya giden yolda dikkat etmesi gereken tuzakları gösterir.
 Enneagram, kendimizi daha iyi anlamamıza ve ilişkilerimizi daha kolay ve zarafetle yönetmemize yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır.
 Sadece kendimiz hakkında değil, aynı zamanda dünyayı diğer insanların gözlerinden görmeye, nasıl ve neden düşündüklerini, hissettiklerini ve nasıl davrandıklarını anlamaya yönelik değerli, derinlikli ve ayrıntılı bilgi edinmemizi sağlar.
 Enneagram’ın armağanı, kim olmadığımızı zarifçe tarif etmesidir Kendimiz hakkında bilmediğimiz şeyler bizi ve ilişkilerimizi incitebilir. Kim olduğumuzu ve neden aynı sıkışmalara uğradığımızı öğrenmek bizi hem kendimizle hem de çevremizle yeniden barıştırabilir. Yalnızca kendimiz hakkında daha fazla şey öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda insanların düşüncelerini, hissettiklerini, yaptıklarını nasıl ve neden yaptıklarını anlayarak diğer insanların gözünden dünyayı görmeyi öğrenebiliriz. Enneagram bilgeliği, gerçekte kim olduğumuza dair bilgiye bizi daha kolay götürebilir. Enneagram, kendi kendinizi yenilgiye uğratan yanlarınızı tanımanıza, üstesinden gelmenize ve en otantik halinize dönüşmenize yardımcı olacaktır.

Enneagram yeni bir ruhsal yolculuk için, geçmişi uzun yıllara dayanan oldukça kullanışlı eski bir araçtır..

Kendimiz ve başkaları için neyi neden yaptığımızı gerçekten görebilseydik ne kadar şefkatli olabileceğimizi hayal edin. Enneagram’ın yaptığı tam olarak budur. Bu bir merhamet haritasıdır.
 Enneagram, kişisel ve kolektif dönüşüm için güçlü bir araçtır. Bu geleneğe göre, insan yaşamı bütünlüğe doğru bir yolculuk içerir.
 Kendini derinlemesine anlayabilmek, Enneagram’ın birincil amacıdır. Kişinin olumlu ve olumsuz özellikleri ile kendini tanıması ve kendini en sağlıklı seviyeye getirmesi için farkındalık oluşturur. Enneagram, insanı kendisiyle barıştırma çabasıdır. Hiçbir kişilik tipi diğerlerinden daha iyi ya da daha üstün değildir.
 Kendimizi ve diğer insanları gerçek anlamda tanımaya başlayıp, onların temel arayışlarını ve hayatlarında kendi mizaçlarına uygun olarak inşa etmeye çalıştıkları yapıyı fark ettiğimizde; anlayış, kavrayış ve sevgi kapasitemizin daha da arttığını göreceğiz…
 İyi bir haritanın “buradasın” noktası vardır. Enneagram buradasın noktasını gösteren bir Haritadır. Bu, gerçek kendimize olan yolculuğumuzun ilk adımıdır. Enneagram, kim olduğumuzu ve nerede olduğumuzu fark etmemizi, kendimizi fark etmemizi, alışkanlık haline gelen davranışlarımızı görmemizi, tekrar yaptığımız şeyleri tanımamızı bize öğretir. Enneagram, bizi tek bir yerde takılı tutan yönlerimizle yüzleştirir.
 Enneagram aracılığıyla kişilik türünü belirlemek bizi bir kutuya koymaz, dünyayı tecrübe ettiğimiz kutuyu görmemize yardımcı olur. Bu bilinçle, sınırlı bakış açımızın dışında bir adım atabiliriz. İdeal olarak kişilik, kendimizi ifade etmenin etkili bir yoludur, ancak zorluklar, bakış açımız zorlandığında ortaya çıkar ve otomatik alışkanlıklarla sıkışırız. Bu bilinçsiz kalıpları keşfederek, daha tatmin edici bir hayat sürdürebilir, daha sağlıklı ilişkiler kurabilir ve gerçek özümüze bağlanabiliriz.
 Enneagram bizi eve götürür… Ichazo’ un dediği gibi “İnsan özden kişiliğe düşer.” Kişiliğimizi enneagram aracılığıyla derinlikli olarak tanıdıkça kendi özümüze doğru daha da yakınlaşırız, eve dönüş yolunu bulabiliriz…