Kendimiz ve başkaları için neyi neden yaptığımızı gerçekten görebilseydik ne kadar şefkatli olabileceğimizi hayal edin. Enneagram’ın yaptığı tam olarak budur. Bu bir merhamet haritasıdır.
 Enneagram, kişisel ve kolektif dönüşüm için güçlü bir araçtır. Bu geleneğe göre, insan yaşamı bütünlüğe doğru bir yolculuk içerir.
 Kendini derinlemesine anlayabilmek, Enneagram’ın birincil amacıdır. Kişinin olumlu ve olumsuz özellikleri ile kendini tanıması ve kendini en sağlıklı seviyeye getirmesi için farkındalık oluşturur. Enneagram, insanı kendisiyle barıştırma çabasıdır. Hiçbir kişilik tipi diğerlerinden daha iyi ya da daha üstün değildir.
 Kendimizi ve diğer insanları gerçek anlamda tanımaya başlayıp, onların temel arayışlarını ve hayatlarında kendi mizaçlarına uygun olarak inşa etmeye çalıştıkları yapıyı fark ettiğimizde; anlayış, kavrayış ve sevgi kapasitemizin daha da arttığını göreceğiz…
 İyi bir haritanın “buradasın” noktası vardır. Enneagram buradasın noktasını gösteren bir Haritadır. Bu, gerçek kendimize olan yolculuğumuzun ilk adımıdır. Enneagram, kim olduğumuzu ve nerede olduğumuzu fark etmemizi, kendimizi fark etmemizi, alışkanlık haline gelen davranışlarımızı görmemizi, tekrar yaptığımız şeyleri tanımamızı bize öğretir. Enneagram, bizi tek bir yerde takılı tutan yönlerimizle yüzleştirir.
 Enneagram aracılığıyla kişilik türünü belirlemek bizi bir kutuya koymaz, dünyayı tecrübe ettiğimiz kutuyu görmemize yardımcı olur. Bu bilinçle, sınırlı bakış açımızın dışında bir adım atabiliriz. İdeal olarak kişilik, kendimizi ifade etmenin etkili bir yoludur, ancak zorluklar, bakış açımız zorlandığında ortaya çıkar ve otomatik alışkanlıklarla sıkışırız. Bu bilinçsiz kalıpları keşfederek, daha tatmin edici bir hayat sürdürebilir, daha sağlıklı ilişkiler kurabilir ve gerçek özümüze bağlanabiliriz.
 Enneagram bizi eve götürür… Ichazo’ un dediği gibi “İnsan özden kişiliğe düşer.” Kişiliğimizi enneagram aracılığıyla derinlikli olarak tanıdıkça kendi özümüze doğru daha da yakınlaşırız, eve dönüş yolunu bulabiliriz…

EPOSTA ABONELİĞİ